Araç Takip Nedir?

Araç Takip Sistemi Nedir?

Araç takip sistemleri araçların ne zaman nerede olduklarını, nasıl kullanıldıklarını anlamak için geliştirilmiş bir teknolojidir. Bu teknoloji ile firmalar araçlarının iş amaçlarına uygun şekilde kullanılıp kullanılmadıklarını kontrol ederler, böylece hem verimlikliklerini arttırırlar hem de masraflarını azaltırlar.

Araç takip sistemleri her ne kadar ilk uygulamaya alındığında aracın ne zaman nerede olduğu bilgisini gösterme amacında olsa da, daha sonra şirketlerin araçlarını ve araç giderlerini yönetmek için kullandıkları sistemler haline gelmiştir. Araç takip sistemleri şirketlerin mevcutta kullandıkları altyapılar ile entegre çalışan ve faaliyet maliyetlerinin daha etkin kontrol edildiği sistemlere, hatta şirketlerin daha da rekabetçi olmalarını sağlayan altyapılara dönüşmüştür. Bu gelişmiş ve daha entegre sistemlere filo yönetim sistemi adı verilmektedir. Bu yapıya geçen şirketler araç takip sistemlerinden daha yüksek fayda sağlamaktadır. Örneğin lojistik şirketleri ERP (Enterprise Resource Planning) veya TMS (Transport Management Systems) altyapıları ile entegre şekilde araç takip sistemi kullandıklarında yapılan seferler ile araç kullanımı ve oluşan maliyetleri sefer bazında takip etmekte, hem maliyetlendirme konusunda daha etkin bilgiye sahip olmakta hem de müşterilerine ürünlerin teslimatı ile ilgili anlık bilgi vermektedir.

Araç takip sistemlerinde aracın konumu dışında en önemli konulardan bir tanesi aracın ne kadar yakıt tükettiğini ve yakıt tüketiminin standartlara göre fazla olmasının nedenlerini saplar. Nokitech olarak bu konuda 12 yılı aşkın tecrübemiz ile her araç segmentinde (binek, hafif ticari ve ağır vasıta) araçların nasıl kullanıldığını (sürüş analizi) ve aracın ne kadar yakıt tükettiğini ve tüketimi oluşturan sebepleri filo yöneticilerine ve şirket sahiplerine anlık olarak sunmaktayız. Böylece normalda 1500 rpm ortalama motor devri ile kullanılması gereken bir dizel motorlu aracın 2500 rpm ortalama devir ile kullanılması sebebi ile oluşan %20 civarındaki fazla tüketimi şirketler tespit edebilmektedir. Sürücüleri bilinçlendirerek ve yönlendirerek bu fazla tüketimlerin azaltılması sağlanmaktadır.