Araç Takip Nasıl Çalışır?

Araç Takip Nasıl Çalışır?

Araç takip sistemleri araca takılan bir cihaz ile GPS alıcısı üzerinden GPS uydusu ile haberleşilerek araç konumu belirlenerek aracın ne zaman nedere olduğu bilgisi toplanır. Bu bilgiler cihaz üzerinde bulunan GSM modem aracılığı (SIM kart ile) ile Internet üzerinden araç takip sunucularına aktarılır. Burada işlenen veriler araç takip sistemi web arabirimi, tablet uygulaması veya cep telefonu uygulaması üzerinden görüntülenmesine imkan sağlar.
Araç takip sistemlerinde kullanılan cihazlar araçlardan alınması istenen verilerin neler olduğuna bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Sadece araç konumunu görmek isteyen firmalar için sunulan hizmetlerde konum bilgisini iletmesi yeterli olan cihazlar kullanılırken, aracın yakıt tüketimi ile ilgili bilgi almak isteyen firmalara araç bilgisayarına (Binek ve hafif ticari araçlar için CANBUS, ağır vasıta araçlar için FMS) bağlana bilen özellikteki cihazlar sunulmaktadır. Ayrıca motosiklet için araç takip sistemi kullanılmak istendiğinde cihazın mutlaka motosiklet aküsünü bitirmeyecek ölçüde akım kullanan ve optimizasyonları yapmış cihazlar olması gereklidir. Ek olarak motosikletler hava şartlarından daha fazla etkilendikleri için suya ve neme dayanıklı özellikteki cihazların kullanımı şarttır.

Güvenlik

lock (1)
ARACINIZIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAR

Araç çalınması ya da kaybolması durumunda emniyet ekiplerinin daha hızlı müdahale etmesini ve aracınızın daha kısa sürede bulunmasını sağlar. Ham maddi kayıpları hem de iş gücü kaybını azaltır.

Performans

seo-performance-marketing-graphic (2)
SÜRÜŞ GÜVENLİĞİNİ VE PERFORMANSINI ARTTIRIR

Aracınızın hızlı ve kötü kullanımını engelleyerek trafik dostu olmasını sağlar. Oluşabilecek kazaların azalmasına yardımcı olur, böylece hem manevi kayıpların hem de maddi ve iş gücü kaybının önüne geçebilirsiniz. Üstelik araçların alabileceği trafik cezalarının da önüne geçerek gereksiz yere maddi kayıp yaşamazsınız.

Zaman Tasarrufu

stopwatch (1)
ZAMAN TASARRUFU SAĞLAR

Araçlarınızın iş amacına uygun kullanılmasını sağladığı için gereksiz yere kullanımlar yerine iş amacına uygun kullanım sayesinde zaman tasarrufu sağlar. Örneğin normalde günde 4-5 ziyaret yapan bir dağıtım ekibi, bu sistem devrede olduğunda ziyaret sayısı 6-7 seviyesine çıkarabilir. İşe başlama ve bitirme sürelerini takip edebildiğiniz için, performansı değerlendirmenizi sağlar.

Yakıt Tasarrufu

gas-filler (1)

YAKIT TASARRUFU SAĞLAR

Araçlarınızın iş amacı dışındaki (örnek: mesai saatleri dışı, hafta sonu, ziyaret bölgesi dışı vb) kullanımını önleyerek, fazla KM yapmasını ve buna bağlı olarak fazla yakıt harcamasına engel olur. Aracın kullanımı ile ilgili bilgileri almanızı sağlayarak, aşırı hızlı veya yüksek devirli araç kullanımını gibi yakıt tüketimini arttıran durumları tespit etmenize ve azaltmanıza yardımcı olur.